APEL "ORLA PERĆ - NASTĘPNE STULECIE"

Poruszeni kolejnymi wiadomościami o śmiertelnych wypadkach na Orlej Perci, apelujemy do władz Tatrzańskiego Parku Narodowego o przekształcenie jej w nowoczesną via ferratę.
Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie coraz częstszymi pogłoskami o rozważanym w publicznych dyskusjach rozwiązaniu problemu Orlej Perci przez całkowite usunięcie z niej dotychczasowych ubezpieczeń i sztucznych ułatwień.
Orla Perć jest częścią polskiej tradycji o znaczeniu daleko wykraczającym poza jej czysto turystyczne czy nawet szeroko rozumiane górskie apekty. Jest legendą, mitem tatrzańskim i mitem polskim.
Nie można odbierać nikomu prawa do samodzielnego poruszania się po niej, o co zabiegają niektóre środowiska przewodnickie, ale i nie wolno dłużej utrzymywać jej w archaicznym stanie z roku 1906.

Wzywamy więc do:

  • ubezpieczenia tego szlaku stalowymi linami poręczowymi, aby umożliwić turystom stosowanie na nim
    nowoczesnej autoasekuracji i prowadzenia stałej akcji informacyjnej oraz ostrzegawczej w sprawie bezpieczeństwa
    poruszania się po Orlej Perci!

Irena Rubinowska, przewodnik tatrzański
Piotr Mikucki, Szkoła Filmowa w Łodzi
Anna Mazurek, matka Kasi Mazurek, która zginęła na OP 15.X.2006
Marcin Strączek, towarzysz ostatniej wyprawy Kasi Mazurek

Apel ma już 10375 sygnatariuszy.

Nasz apel kierujemy do Dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, bo to ona odpowiada za stan szlaków turystycznych w Tatrach.

Możesz podpisać go teraz w sieci.

Popieram postulaty zawarte w APELU: ORLA PERĆ - NASTĘPNE STULECIE


imię i nazwisko miasto
e-mail zawód lub górska przynależność klubowa
   

Jako ludzie gór ufamy sobie, lecz dla wiarygodności akcji może zdarzyć się, że pozwolimy sobie na listowny kontakt z podpisującym, by sprawdzić autentyczność wpisu. Usuwamy wpisy podwójne i te podpisane wyłącznie imieniem oraz miastem. Adresy e-mail pozostają oczywiście utajnione.

Chcemy, by o apelu dowiedzieli się też Twoi przyjaciele i towarzysze górscy. Prześlij im więc adres naszej strony, by i oni mogli złożyć swoje podpisy!

 

 

tatry APEL orla perć KASIA MAZUREK ORLA PERĆ bezpieczeństwo w górach AUTOASEKURACJA bezpieczenstwo w tatrach TEKSTY tpn KRONIKA topr O NAS tatrzański park narodowy LINKI KONTAKT
Design: Digital Media Design 2007